Србија и Панама заинтересоване за даље јачање веза

24. јун 2026.
Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић разговарао је данас у Панами са министром спољних послова Републике Панаме Хавијером Едуардом Мартинесом-Аћом Васкезом.

Шефови дипломатија Србије и Панаме приликом данашњег сусрета потписали су два документа - Споразум између Владе Републике Србије и Владе Републике Панаме о узајамном укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша, као и Меморандум о разумевању о академској сарадњи између Министарства спољних послова Републике Србије и Министарства спољних послова Републике Панаме.

Заједнички је констатовано да су овим споразумима, уз традиционално пријатељске односе две земље, отворена врата за још плодоноснију сарадњу и јачање веза како два министарства, тако и два народа.

Шеф српске дипломатије упутио је позив да Република Панама узме учешће на Специјализованој изложби Експо 2027 у Београду, истичући да би њено присуство било снажан подстицај даљем развоју сарадње Србије и Панаме, али и прилика за представљање богатог културног, туристичког и привредног потенцијала те земље на тој престижној манифестацији.

Министар Ђурић честитао је домаћинима и панамском колеги на успешној организацији састанака Асоцијације карипских држава и Организације америчких држава, истакавши да је присуство Србије јасан показатељ опредељености наше земље да настави добру праксу сусрета на оваквим форумима.

Ђурић је поручио да је Србија спремна да настави даље унапређење билатералне сарадње са Панамом и интензивирање политичког дијалога на високом нивоу које би значајно допринело том циљу, те је овом приликом упутио позив шефу панамске дипломатије да уприличи посету Републици Србији у наредном периоду.